dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

9 direktørskift på 7 år: Sygeplejersker frygter for rekruttering

Sygeplejersker er bekymrede for Region Midtjyllands mulighed for at rekruttere topchefer til bl.a. hospitaler efter mange direktørskift. Regionsdirektør forstår bekymringen.
17. JAN 2025 11.20

MIDTJYLLAND: Region Midtjylland har sagt farvel til ni forskellige direktører på koncern- og sygehusniveau siden 2018 – bl.a. efter flere skandaler. Det vækker nu bekymring for regionens muligheder for at rekruttere.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/9-direktoerskift-paa-7-aar-sygeplejersker-frygter-for-rekruttering

GDPR