dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
DK Debat
Antallet af bæltefikseringer steg i 2016
Stik imod intentionerne er brugen af tvang i psykiatrien steget i 2016 sammenlignet ed 2015, viser nye tal fra Danske Regioner.
Foto: Danske Regioner

Antallet af bæltefikseringer steg i 2016

Mens det i 2014 og 2015 lykkedes regionerne at nedbringe brugen af tvang i psykiatrien, er tallene for bæltefiksering steget igen i 2016. Tallene vækker bekymring i Sundhedsstyrelsen
1. MAJ 2017 10.57

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.