dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi
Efter stigende tilfælde af mycoplasma-infektioner de seneste uger, skriver Statens Serum Institut onsdag, at der nu er en epidemi i Danmark. (Arkivfoto).
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Danmark er ramt af epidemi med kold lungebetændelse

SSI havde forventet, at man ville se en stigning, fordi mange børn ikke tidligere har været ramt af sygdommen.
30. NOV 2023 6.05

Der er epidemi med mycoplasma-infektioner - også kendt som kold lungebetændelse i Danmark, skriver Statens Serum Institut (SSI) i en pressemeddelelse onsdag.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/danmark-er-ramt-af-epidemi-med-kold-lungebetaendelse

GDPR