dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
DK Debat

Flere kommuner sætter spot på demens

Sang og musik kan være med til at øge livskvaliteten hos personer med demens, og flere og flere kommuner styrker indsatsen mod sygdommen, som cirka 90.000 personer lider af. Blandt andet i Slagelse og Vejle.
25. JAN 2020 11.09

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.