dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Ikke plads til nye behandlingstiltag på sygehusene

Regionernes økonomi bliver stram i 2023, og det vil presse sygehusene yderligere. Patienter og pårørende efterlades skuffede, advarer lægerne.
10. JUN 2022 15.10

Patienter, der venter på en operation eller en udredning, skal væbne sig med tålmodighed. Også til næste år bliver pengene små i sundhedsvæsenet.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/ikke-plads-til-nye-behandlingstiltag-paa-sygehusene

GDPR