dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
DK Debat
Kontrol af kritiseret flextrafik hjælper ikke
Stadig flere selvstændige vognmænd bag rattet i flextrafikken gør det vanskeligere at stille krav til arbejdstid og dermed sikkerheden for passagererne.
Foto: Nils Svalebøg/Jysk Fynske Medier, Ritzau Scanpix

Kontrol af kritiseret flextrafik hjælper ikke

Når stadigt flere selvstændige vognmænd er bag rattet, når syge og handicappede kører med flextrafik, forsvinder regionernes mulighed for at stille krav til forholdene.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.