dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
DK Debat
Mobil lægeklinik vil besøge patienter derhjemme
Den mobile lægepraksis er indrettet med udstyr, der går det muligt at foretage samme undersøgelser som på en lægeklinik, fx blod- og urinprøver, podninger, infektionstal, bloksukkertest, hjertekardiogram og blodtryksmålinger.
Foto: Region Hovedstaden

Mobil lægeklinik vil besøge patienter derhjemme

En elbil udstyret som en lægepraksis skal de næste to år hjælpe patienter på Amager.
28. SEP 2020 8.50

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.