dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
DK Debat
Motionsrum til ansatte er ok, men ikke til deres familier
Motionsfaciliteter er at betragte som et almindeligt personalegode, som godt må stilles til rådighed for de ansatte.
Foto: Finn Frandsen, Ritzau Scanpix

Motionsrum til ansatte er ok, men ikke til deres familier

Motionsfaciliteter er et almindeligt forekommende personalegode, fastslår Ankestyrelsen i et ellers noget uklart svar om det nye supersygehus i Odense.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.