dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
DK Debat
Nul kroner til sygeplejersker i fremsat mæglingsforslag
Demonstrerende sygeplejersker foran Forligsinstitutionen tidligere i forløbet. En urafstemning skal vise, om en mæglingsforslag uden ekstra penge i kan læse situationen.
Foto: Philip Davali, Ritzau Scanpix

Nul kroner til sygeplejersker i fremsat mæglingsforslag

Et åbent spørgsmål om en lønkomité uden løsningsgaranti, en snak om titler til sygeplejersker i ledelsesstillinger og anden kosmetik er nok til at ændre et nej til et ja i en ny urafstemning.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.