dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
DK Debat
Ny ambulanceuddannelse kan løse reddermangel  
Foto: Jens Dresling, Polfoto.

Ny ambulanceuddannelse kan løse reddermangel  

Et forløb på fire-fem år for at uddanne en ambulancebehandler spiller ikke godt sammen med behovet for reddere

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.