dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
DK Debat
Regeringen vil gøre retten til uddannelsesløft på 110 pct. dagpenge permanent
Muligheden for at få forhøjet dagpengesats skal gøres permanent, siger beskæftigelsesministeren.
Foto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix

Regeringen vil gøre retten til uddannelsesløft på 110 pct. dagpenge permanent

Regeringen vil permanentgøre muligheden for at visse ledige kan opkvalificere sig på 110 pct. dagpengesats inden for brancher med mangel på arbejdskraft.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.