dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
DK Debat
Region Nordjylland kritiserer tilsyn på sygehusbyggeri i Aalborg
Det nye supersygehus i Aalborg bliver 1,4 milliarder kroner dyrere.
Foto: René Schütze/Fotograf René Schütze/Ritzau Scanpix

Region Nordjylland kritiserer tilsyn på sygehusbyggeri i Aalborg

Seks års forsinkelse og en budgetoverskridelse på 1,4 mia. kr. er status på byggeriet af det nye supersygehus i Aalborg. Nu vil Region Nordjylland placere ansvaret for de mange fejl.
22. JUN 2023 11.15

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.