dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
DK Debat
Rockmusik giver færre utilsigtede hændelser i Horsens
Christa Dumanski er plaget af muskelkramper, hvis hun ikke får sin medicin til tiden, så hun er begejstret for musik-alarmen, som social- og sundhedsassistent Anja Engkjær står bag.
Foto: Per Algreen, Horsens Kommune

Rockmusik giver færre utilsigtede hændelser i Horsens

Sosu-assistent på daghjem i Horsens opfandt musik-alarm: nu får brugerne altid medicin til tiden

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.