dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
DK Debat
Smitten på plejehjem er på det højeste i næsten fem måneder
Selvom der er en mindre stigning i smitten på danske plejehjem, er der et stykke til situationen i slutningen af marts og april.
Foto: Ida Guldbæk Arentsen, Ritzau Scanpix

Smitten på plejehjem er på det højeste i næsten fem måneder

21 beboere på ti forskellige plejehjem er smittet i sidste uge. Det er det højeste siden starten af maj.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.