dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
DK Debat
Sundhedsøkonom: Risikovurdering virker realistisk
Foto: Henning Bagger, Ritzau Scanpix

Sundhedsøkonom: Risikovurdering virker realistisk

Fortsætter smittespredningen, vil mellem 1.680 og 5.600 danskere dø af coronavirus, viser ny risikovurdering. Der kommer samtidig stort pres på intensivpladser, og det vil give store problemer, vurderer professor i sundhedsøkonomi.
11. MAR 2020 10.05

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.