dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
DK Debat
Testkapacitet skæres nu ned med 100.000 om dagen
Der ændres ikke på PCR-testkapaciteten, fordi de er mest pålidelige og kan bruges til at opspore nye varianter af coronavirus.
Foto: Philip Davali, Ritzau Scanpix

Testkapacitet skæres nu ned med 100.000 om dagen

Der skrues mere ned hen over sommeren. Der loves mindst et PCR- og et kviktestcenter i alle kommuner og maks 20 km til et teststed.
22. JUN 2021 11.01

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.